ARCHIWUM WIADOMOŚCI

«« powrót

Centralne obchody 125. rocznicy powstania Zgromadzenia Sióstr św. Józefa

1 maja 2009

Dnia 1 maja 2009 r., we wspomnienie liturgiczne św. Józefa, rzemieślnika, w domu general­nym w Krakowie odbyły się centralne obchody 125. rocznicy powstania Zgromadzenia Sióstr św. Józefa i 50-lecia istnienia krakowskiej wspólnoty, obecnie Domu Generalnego. 
   Uroczystość ta zgromadziła ponad 200 uczestników z różnych stron świata. Na tę okoliczność do Krakowa przybyły Siostry św. Józefa z obydwu prowincji w Polsce, z domów zakonnych położonych w krajach Europy Zachodniej oraz z Delegatury Ukraińskiej. W świętowanie włączyły się także Siostry Misjonarki z Delegatury Afrykańskiej i Brazylijskiej, które aktualnie przebywają na wypoczynku w swojej ojczyźnie. Mocnym wyrazem rodzinności i inkulturacji Zgromadzenia była obecność dwóch Sióstr Afrykanek - s. Blandine i s. Josiane, które od kilku miesięcy pracują we Francji. Ciszyłyśmy się również obecnością Księdza Kard. Stanisława Dziwisza, arcybiskupa metropolity krakowskiego i Księdza Kard. Mariana Jaworskiego, arcybiskupa metropolity lwowskiego, seniora oraz wielu Kapłanów i Sióstr z innych zgromadzeń zakonnych, podopiecznych z dzieł apostolskich, prowadzonych przez nasze Zgromadzenie, członków Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w Sanoku, przedstawicieli Modlitewnych Grup Św. Józefa, naszych przyjaciół i współpracowników. 
   Obchody jubileuszowe rozpoczęto sympozjum o charakterze teologiczno-historycznym na temat: "125 lat w służbie ubogim Chrystusowymź", które odbyło się w auli Karmelitań­skiego Instytutu Duchowości w Krakowie przy ul. Rakowickiej 18. Po powitaniu uczestników przez Matkę Leticję Niemczura, przełożoną generalną Zgromadzenia, o przewodniczenie sympozjum poroszony został Ks. prof. dr hab. Stanisław Piech z Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

   Szczegółowy program sympozjum zawierał następujące wystąpienia:

  1. Zgromadzenie Sióstr św. Józefa w przekroju dziejowym - Ks. prof. dr hab. Stanisław Piech, PAT;
  2. Galicja w dobie powstania Zgromadzenia Sióstr św. Józefa - Ks. dr hab. Jacek Urban, prof. PAT;
  3. Idea Założyciela w działalności Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w latach 1884-1945 - S. mgr Stefania Jaworska CSSJ;
  4. Realizacja dziedzictwa duchowego Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w okresie komunizmu w Polsce - S. dr Dolores Siuta CSSJ;
  5. Inkulturacja chrześcijańska - O. dr hab. Jarosław Różański OMI, prof. UKSW;
  6. Świadectwo pełnienia charyzmatu Zgromadzenia Sióstr św. Józefa:
  7. w Afryce - S. Liliosa Romanek CSSJ,
  8. w Brazylii - S. mgr Dominika Kulik CSSJ,
  9. Nasze wczoraj i dziś - prezentacja wizualna - S. mgr Władysława Krasiczyńska CSSJ
  10. Podsumowanie - Ks. prof. dr hab. Stanisław Piech, PAT

   Po zakończeniu sympozjum, w krakowskim Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca NMP u Ojców Karmelitów Bosych celebrowano uroczystą Eucharystię pod przewodnictwem Ks. Kard. Stanisława Dziwisza. Wraz z nim Najświętszą Ofiarę sprawowali: Ks. Kard. Marian Jaworski oraz 15 kapłanów. Przed rozpoczęciem Mszy św. Matka Leticja skierowała słowa powitania do przybyłych na jubileuszową Liturgię. Z kolei na początku Eucharystii O. Rafał Myszkowski, przeor klasztoru karmelitów, pozdrowił Księży Kardynałów i pozosta­łych Celebransów, Siostry św. Józefa i całe zgromadzenie liturgiczne, podkreślając, że w zasadzie każdy jest tutaj "u siebie", z racji urzędu pełnionego w Kościele krakowskim lub z tytułu szczególnego Patronatu św. Józefa. Następnie Ks. Kard. Stanisław Dziwisz we wprowadzeniu powitał uczestniczących w Eucharystii oraz uczestników sympozjum, 
   a w swojej homilii połączył liturgiczne wspomnienie św. Józefa, rzemieślnika z działalnością Założyciela Zgromadzenia - św. Zygmunta Gorazdowskiego i misją Sióstr św. Józefa realizowaną na przestrzeni dziejów. Nawiązując do wysłuchanego fragmentu Ewangelii 
   (Mt 13, 54-58), opisującego odrzucenie Jezusa przez swoich ziomków, powiedział "Los Mistrza z Nazaretu jest również losem Jego uczniów. Wypowiadam te słowa myśląc o przedziwnych dziejach Zgromadzenia Sióstr św. Józefa. Przed stu dwudziestu pięciu laty we Lwowie zaczyna się ich niezwykle obiecująca historia, dzięki wspaniałej postaci ks. Zygmunta Gorazdowskiego, wrażliwego na ludzką biedę, szczególnie na los młodzieży. Powstaje Zgromadzenie. Powstają kolejne dzieła charytatywne. Ale przychodzi czas ogromnego bolesnego doświadczenia, początek daje mu wybuch II wojny światowej. Zgromadzenie traci placówki i kwitnące dzieła, granice Rzeczypospolitej zostają przesunięte na zachód, nastają czasy bezbożnego systemu totalitarnego. Siostry dzielą los innych zgromadzeń zakonnych, usuniętych ze szpitali, przytułków, ośrodków charytatywnych. Miłość zostaje ukrzyżowana. Ale prawdziwa miłość zawsze zmartwychwstaje. Bo jakże inaczej określić dzieje ostatnich dwudziestu pięciu lat, czyli początku drugiego stulecia Zgromadzenia Sióstr Józefitek?". Jako akty zmartwychwstającej miłości Ksiądz Kardynał wymienił beatyfikację i kanonizację Założyciela Zgromadzenia. Następnie podkreślił aspekt jubileuszowy słowami: "dziękujemy razem z nimi za wszystko, co otrzymały z rąk Opatrzności Bożej w tych ostatnich stu dwudziestu pięciu latach. Dziękujemy za wszystko, co wniosły w życie Kościoła swoim świadectwem i modlitwą, swoją działalnością, swoją szczególną wrażliwością na świat ubogich, swoim cierpieniem. Dziękujemy z każdy gest dobroci. Za każdą podaną kromkę chleba i kubek wody, Za każdą opatrzoną ranę. Za każdą otartą łzę. Za każde słowo pociechy. Dziękujemy za to, że pomimo tylu utraconych dzieł nie utraciły nadziei, odradzały się i spieszyły z pomocą najbardziej potrzebującym. Dziękujemy za to, że ich miłość ukrzyżowana zmartwychwstała i ubogaca życie Kościoła ".
   Procesja z darami ofiarnymi była symbolem włączenia się Zgromadzenia w misję Kościoła, poprzez realizację własnego charyzmatu w różnych formach apostolskich i w różnych miejscach na świecie. Po zakończeniu Eucharystii celebransi, siostry i zaproszeni goście przeszli do domu generalnego Zgromadzenia Sióstr św. Józefa na wspólny posiłek, który kończył ten dzień, tak bogaty w jubileuszową radość, refleksję i modlitwę.